1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Uroczystość ta była w tym roku wyjątkowa ze względu na liczną reprezentację uczniów klas pierwszych, dlatego akademia miała kilka odsłon. W atmosferę wprowadziły nas piosenki w wykonaniu uczennicy Oli Białoń. Pani Dyrektor Barbara Drwal serdecznie i szczególnie ciepło powitała pierwszoklasistów. Również do pozostałych padło wiele ważnych i miłych słów. W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego otwierały wykłady inauguracyjne.
Pierwszy wykład wygłosił nauczyciel liceum -historyk Janusz Kaps, który przedstawił dzieje szkoły, jej tradycje z perspektywy byłego ucznia i nauczyciela. Pierwszoklasiści dostali sporo cennych rad i wskazówek, które pozwolą im się odnaleźć w nowej licealnej rzeczywistości. Wykład ubogaciły cenne pamiątki związane z historią szkoły.
Gościem szczególnym była córka byłego więźnia Auschwitz Tadeusza Pietrzykowskiego, pani Eleonora Szafran, która podzieliła się niezwykłą historią swojego taty. Nakreślony portret Mistrza- Tadeusza Pietrzykowskiego to portret człowieka pełnego pasji, znakomitego sportowca, artysty, a przede wszystkim pedagoga. Historia ta przypomniała nam jak ważne są wartości takie jak przyjaźń, braterstwo, wiara, patriotyzm. Spotkanie to na pewno powtórzymy.
Ostatni wykład do najstarszych uczniów wygłosił historyk i filozof dr Wojciech Dutka. By to pokaz metody jednego zdjęcia – wykonanego w lutym 2022 w Kijowie w czasie oblężenia. Zdjęcie to stało się podstawą analizy trzech płaszczyzn; historii kobiet, wojny oraz przyczynkiem do historii szkolnictwa. Mikro-historia był opowieścią poprzez czas o ludziach, którzy zmieniali szkołę, podejście do kobiet oraz przesłaniem dotyczącym aktualności wydarzeń na Ukrainie, pomocy, otwartości na problem uchodźców i naszych przyjaciół z Ukrainy”.