Zwyczajne i niezwyczajne Kobiety w historii Polski


Szanowni Państwo Dyrektorzy
szkół podstawowych
oraz  szkół ponadpodstawowych

Współcześnie  mamy otwarty i wolny dostęp do nauki i wiedzy potrzebnej do zdobycia wyższego wykształcenia. Nikt nie dyskryminuje nas ze względu na zamożność, płeć czy rasę.

Obecnie około 60% społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego stanowią studentki i kobiety zatrudnione na stanowiskach naukowych.

Jednak pod koniec XIX i na początku XX wieku droga kobiet do zdobycia wyższego wykształcenia była trudna i zawiła.

Gdy myślimy o kobiecie nauki, to oczywiście w pierwszej kolejności pojawia się myśl o Marii Skłodowskiej Curie. Wiedzę o tej wielkiej postaci również będziemy upowszechniać. Jednocześnie  chcemy pokazać jak  wiele kobiet  ma ogromne zasługi w wielu dziedzinach nauki.

Pamięć o tych kobietach chcemy przywrócić w naszym projekcie. Warto tu choćby przypomnieć Marię Czaplicką, badaczkę Syberii czy Wilhelminę Iwanowską astronomkę, której największym osiągnięciem było ustalenie nowej skali odległości we Wszechświecie, czy Stanisławę Adamowiczową  – lekarkę pracującą  w Państwowym Instytucie Higieny, zajmując się m.in. epidemiologią.

W tym roku szkolnym chcielibyśmy zachęcić Państwa do  udziału w IX  już edycji naszego konkursu.

Wracając pamięcią do ubiegłych lat, jesteśmy przekonani, że z tegorocznym tematem  trafimy w zainteresowania uczniów.

Liczymy zatem na pełen pasji i entuzjazmu udział w konkursie.

regulamin konkursu <<pobierz>>

Zapraszamy gorąco do udziału w konkursie „Kobiety zwyczajne niezwyczajne w historii    Polski –Kobiety nauki”.

Uwaga! Przedłużamy termin  zgłoszeń do 11 marca !

Konkurs wokalny odbędzie się stacjonarnie w auli liceum, 15 marca o godzinie 11.30  ponieważ sytuacja epidemiologiczna uległa poprawie. Jeśli któryś uczestnik nagrał swój występ i dostarczył płytę z nagraniem audio/video, jego występ również będzie podlegał ocenie jury.

Konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej Curie i konkurs teatralny odbędzie się 18 marca w auli szkolnej.

Konkurs wiedzy o godzinie 8.55 a konkurs teatralny o 9.50

harmonogram: >>pobierz>>

WYNIKI KONKURSU WOKALNEGO

Szczególne wyróżnienie dla Anny Garbień z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej za wykonanie piosenki „Proszę sądu” z repertuaru Maryli Rodowicz

Wyróżnienia dla:

Wiktorii Zeman z II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Bielsku-Białej za wykonanie piosenki „Papierowy księżyc” z repertuaru Haliny Frąckowiak

Julii Rączki z III Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej za wykonanie piosenki „Gdzie jest ta nasza miłość” z repertuaru Marii Koterbskiej

Aleksandry Białoń z II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Bielsku-Białej za wykonanie piosenki „Niebo dla Ciebie” z repertuaru Urszuli.

Wyróżnienie poza konkursem dla Anastazji Kravczuk.

 

Wyniki konkursu plastycznego „Pierwsze i jedyne – wybitne Polki w służbie nauki”

I m. Zuzanna Konik ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Bielsku – Białej „Niezwykła kobieta – Zofia Kielan – Jaworowska”

II m. Lena Mleczko ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Bielsku – Białej „Wilhelmina Iwanowska”

III m. Kacper Kocur ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Bielsku – Białej „Nasza wybitna Polka – Maria Skłodowska – Curie”

Wyróżnienie

Weronika Szakuła ZSP im. Jana Pawła II w Rudzicy „Mogę wszystko”

 

18 marca mieliśmy okazję poznać nieznane oblicze naszej nauczycielki matematyki.
Pani prof Renata Kudłacik podzieliła się z nami swoją pasją i opowiedziała nam o swoim wyjątkowym hobby – MALARSTWIE .
Fascynujące jest to, że Pani prof. stosunkowo niedawno rozpoczęła swoją przygodę z pędzlem.
Dla nas ważnym przesłaniem było to , że nie należy bać się wyzwań i należy iść za ciosem. Trzeba żyć pełnią życia aby nie przegapić okazji do odkrycia swoich talentów i możliwości.
Poniżej kilka prac Pani Renaty Kudłacik.
 
17 marca mieliśmy okazję gościć Panią prof. Małgorzatę Myśliwiec z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
Pani prof poruszyła wiele bardzo ciekawych tematów związanych z przyszłością naszej młodzieży, zwłaszcza związanych z przyszłym studiowaniem. Bardzo dziękujemy.
 

16 marca spotkaliśmy się on line z Panią dr Barbarą Żebrowską- Mazur z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o specyfice pracy dialektologa, który przypomina czasem pracę rodem z Indiany Jonesa. Myślę ,że Pani doktor zaraziła niektórych z nas entuzjazmem badacza i swoją pasją naukową. Mam nadzieję, że w przyszłości powtórzymy to spotkanie.

15 marca  odbył się konkurs wokalny. Szczególne wyróżnienie dla Anny Garbień z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej za wykonanie piosenki „Proszę sądu” z repertuaru Maryli Rodowicz
Wyróżnienia dla:
Wiktorii Zeman z II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Bielsku-Białej za wykonanie piosenki „Papierowy księżyc” z repertuaru Haliny Frąckowiak
Julii Rączki z III Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej za wykonanie piosenki „Gdzie jest ta nasza miłość” z repertuaru Marii Koterbskiej
Aleksandry Białoń z II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Bielsku-Białej za wykonanie piosenki „Niebo dla Ciebie” z repertuaru Urszuli.
Wyróżnienie poza konkursem dla Anastazji Kravczuk.
14 marca  rozpoczęliśmy IX edycję Konkursu „Zwyczajne i niezwyczajne kobiety w historii Polski”. W tym roku tematem są kobiety nauki. Dlatego rozpoczęliśmy wspaniałym spotkaniem z Panią prof.Ewą Chojecką, historykiem sztuki, autorką wielu książek z dziedziny architektury Bielska- Białej.
Spotkanie poprowadził Pan prof Marek Bernacki z Katedry Polonistyki Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH.
Były to rozważania nie tylko o mieście i jego rozwoju, ale sporo czasu poświęciła Pani profesor aktualnej sytuacji naszego kraju, zagrożeń i możliwości z nią związanych, pamięci ludzkiej i różnej percepcji tych samych wydarzeń.
Następnie gościliśmy Panią dr Annę Foltyniak – Pękalę, również z Katedry Polonistyki, która przedstawiła bardzo ciekawy temat: „Kobiety w nauce i popkulturze”. Rozmowa dotyczyła sytuacji kobiet, które zajmują się nauką i ich postrzeganiu w społeczeństwie.