„Asnyk” w Sejmie

5 października klasa 4cP, na zaproszenie Pani Poseł Mirosławy Nykiel, odwiedziła Sejm RP w Warszawie. Uczniowie nie tylko zobaczyli wnętrza gmachu przy ulicy Wiejskiej, poznali szczegóły parlamentarnej pracy i przysłuchiwali się obradom niższej izby parlamentu ale także przekonali się, jak smakują obiady w sejmowej restauracji. A prawdziwą wisienką na torcie były słowa wicemarszałek Sejmu, Pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która prowadząc tego dnia obrady oficjalnie przywitała klasę z „Asnyka”, co można usłyszeć i zobaczyć na zamieszczonym fragmencie relacji z prac Sejmu.

Dzień otwarty na ATH

29 września 2022r. klasy 3d i 4d uczestniczyły w „Dniach otwartych” na ATH w Bielsku-Białej, uczniowie wysłuchali ciekawych wykładów, zobaczyli pokazy naukowe i zwiedzili laboratoria wydziałowe.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023.  Uroczystość ta była w tym roku wyjątkowa ze względu na liczną reprezentację uczniów klas pierwszych, dlatego akademia  miała kilka odsłon. W atmosferę wprowadziły nas piosenki w wykonaniu uczennicy Oli Białoń. Pani Dyrektor Barbara Drwal serdecznie i szczególnie ciepło powitała pierwszoklasistów. Również do pozostałych padło wiele ważnych i miłych słów. W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego  otwierały wykłady inauguracyjne.

Pierwszy wykład wygłosił nauczyciel liceum -historyk Janusz Kaps, który przedstawił dzieje szkoły, jej tradycje  z perspektywy byłego ucznia i nauczyciela. Pierwszoklasiści dostali sporo cennych rad i wskazówek, które pozwolą im się   odnaleźć  w nowej licealnej rzeczywistości. Wykład ubogaciły cenne pamiątki związane z historią szkoły.

Gościem szczególnym   była  córka byłego  więźnia Auschwitz Tadeusza Pietrzykowskiego, pani Eleonora Szafran,  która podzieliła się niezwykłą historią swojego taty. Nakreślony portret   Mistrza- Tadeusza Pietrzykowskiego to portret człowieka pełnego pasji, znakomitego sportowca, artysty, a przede wszystkim pedagoga. Historia ta przypomniała nam jak ważne są wartości takie jak  przyjaźń, braterstwo, wiara, patriotyzm. Spotkanie to na pewno powtórzymy.

Ostatni wykład do najstarszych uczniów wygłosił historyk i filozof dr Wojciech Dutka.  By to pokaz metody jednego zdjęcia – wykonanego w lutym 2022 w Kijowie w czasie oblężenia. Zdjęcie to  stało się podstawą analizy trzech płaszczyzn; historii kobiet, wojny oraz przyczynkiem  do historii szkolnictwa. Mikro-historia był opowieścią poprzez czas o ludziach, którzy zmieniali szkołę, podejście do kobiet oraz przesłaniem dotyczącym aktualności wydarzeń na Ukrainie, pomocy, otwartości na problem uchodźców i naszych przyjaciół z Ukrainy”.