W tym roku przypada 70 lecie powstanie naszego miasta czyli połączenia Bielska z Białą. Taka rocznica zobowiązuje, dlatego zorganizowaliśmy w Asnyku w ramach wewnętrznych obchodów tej rocznicy konkurs szkolny pt:„ Nasze miasto w zwierciadle czasu”, ale przede wszystkim przez cały tydzień gościliśmy w ramach spotkań online, różnych ekspertów pasjonatów zajmujących się naukowo historią miasta i regionu.
Cykl ten rozpoczęło spotkanie z prof Markiem Bernackim z Akademii Techniczno-Humanistycznej, który przybliżył nam postać bielskiej pisarki i animatorki życia kulturalnego Kazimiery Alberti.
We wtorek nasz absolwent Alan Jakman, założyciel periodyku „More Maiorum” o genealogii, na co dzień zajmujący się poszukiwaniem związków rodzinnych i przodków przedstawił nam temat „Bielsko Biała w granicach II RP , problemy i wyzwania”.
W środę gościliśmy Marka Matlaka kustosza z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, który zaprezentował temat działającej w naszym mieście Ligii Kobiet. Temat szczególnie nam Asnyczanom bliski, ponieważ właśnie członkinie tej organizacji wniosły ogromny wkład pracy w utworzenie naszego liceum. Panie te prowadziły zbiórkę pieniędzy i dotarły do samego Adama Asnyka, który na łożu śmierci podpisał akt erekcyjny. W czwartek ponownie gościliśmy pracownika muzeum bielskiego, jak również byłego Asnyczanina Jakuba Krajewskiego, który w bardzo interesujący sposób przybliżył nam jak wypoczywali kiedyś bielszczanie i jakie ślady wspaniałej historii możemy znaleźć w Cygańskim Lesie. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, które na pewno będziemy chcieli odwiedzić po skończeniu się pandemii, już jesteśmy umówieni na wycieczkę naukową z Panem Jakubem.
Tydzień z historią Bielska zamknęło spotkanie z Wojciechem Rosnerem z Książnicy Beskidzkiej, który dokonał swego rodzaju historycznego podsumowania naszych dziejów. Wykład ten przypomniał nam z jak z wieloma wydarzeniami historycznymi było powiązane nasze miasto. To po raz kolejny uświadamia nam ,że stara maksyma: „cudze chwalicie swego nie znacie….) jest nadal żywa. Jeszcze bardziej staje się ona aktualna w sytuacji pandemii gdy organizacja normalnych wycieczek szkolnych nie jest możliwa.
Podsumowaniem tego tygodnia z historią Bielska-Białej jest już wspomniany konkurs szkolny „ Nasze miasto w zwierciadle czasu” dla klas pierwszych naszego liceum.
Celem konkursu było przybliżenie młodzieży historii Bielska i Białej poprzez szukanie informacji o historii naszego miasta wirtualnie i w tzw. realu. Uczniowie na podstawie otrzymanych zdjęć i pocztówek mieli odnaleźć miejsca naszego miasta i zrobić zdjęcia z tej samej perspektywy i poszukać odpowiedzi na pytania związane z prezentowanymi miejscami Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w przyszłym tygodniu.