Menu
Rok szkolny 2017/2018
Sport w Asnyku
Rok szkolny-poprzednie lata
Pola Nadziei
Elektroniczny dziennik
Oferty parcy sezonowej
Wspieramy akcje charytatywne
Kurs pierwszej pomocy
Akademia Językowa BOSTON
Reforma Oświaty
Erasmus + oraz wymiana
diagnozy edukacyjne


Poleć nas!
Możecie Państwo polecić naszą stronę swoim znajomym. Wystarczy wpisać poniżej ich adres email.

W dniu 22 marca 2017 r. młodzież  naszego liceum  pod opieką historyków Janusza  Kapsa  i Jacka Lisickiego uczestniczyła w sesji edukacyjnej pt: „Nie mieliśmy pojęcia dokąd zabrano nasze rodziny” zorganizowanej w  Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau.


Sesję rozpoczął wykład prof. Ryszarda Kaczmarka z Uniwersytetu Śląskiego poświęconego ideologii i realizacji programu Zagłady Żydów europejskich przez Trzecią Rzeszę przed konferencją w Wannsee.
Następnie Kierownik Centrum Badań  Muzeum  dr Piotr Setkiewicz przedstawił  fakty dotyczące pierwszych więźniów  żydowskich   w obozie Auschwitz przez rozpoczęciem masowej zagłady, a także o pierwszych masowych transportach Żydów deportowanych do KL Auschwitz.
 Gościem szczególnym sesji był były więzień  Marian Majerowicz, którego najbliższa rodzina została zamordowana w Auschwitz. Sesje  zakończyło otwarcie wystawy czasowej w baraku obozowej pralni pt: Przemysł i Holokaust: Topf & Synowie – konstruktorzy pieców krematoryjnych w Auschwitz. Wystawa przedstawia losy firmy „Topf und Söhne”, która zaprojektowała i wykonała w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau piece krematoryjne.

Nasz uczeń klasy 3c Natan Jodkowski Został finalistą i jednym z dziewięciorga zwycięzców 

X konkursu Języka Angielskiego dla Szkół Ponadgimnazjalnych
organizowanego przez dyrektora i nauczycieli języka angielskiego
ZSO im. S. Żeromskiego w Bielsku-B. we współpracy
ze Szkołą Języków Obcych Oxford Centre. Gratulujemy!

Nasze Liceum już po raz piąty organizowało konkurs „ Kobiety zwyczajne i niezwyczajne w historii XX wiecznej Polski. Tegoroczny konkurs i seminarium  było poświęcone kobietom teatru. Konkurs obejmował następujące kategorie: konkurs wokalny, konkurs „Zrób kostium teatralny”, konkurs na etiudę teatralną „ Zostań gwiazdą w siedem minut” i konkurs plastyczny .  W szranki stanęła młodzież gimnazjów i szkół średnich z Bielska-Białej i okolic. Największą popularnością cieszył się konkurs plastyczny , wpłynęło aż 29 prac. Pozostałe konkursy cieszyły się jak zawsze dużą popularnością .
Projekt, który rozpoczął się 6 marca,  zainaugurowało spotkanie z  Lucyną Sypniewską - aktorką
i reżyserem Teatru Lalek  Banialuka. Warto przypomnieć , że Pani Lucyna kiedyś uczęszczała do naszej szkoły. Następnie 8 marca odbyły się pierwsze eliminacje do  konkursu na  etiudę teatralną. Zupełną nowością był konkurs na kostium teatralny, w którym uczennice zaprezentowały m.in. stroje Królowej Śniegu, Lady Makbet, Juli z dramatu Szekspira czy Gwinony - żony Lecha z dramatu Słowackiego Lilia Weneda.   W tym dniu gościliśmy  także panią Annę Maśkę, nauczycielkę
i instruktorkę z Teatru Manufaktura z Domu Kultury w Kamienicy.
10 marca odbyły się eliminacje do konkursu wokalnego, które rozpoczęło ciekawe i sympatyczne  spotkanie   z aktorką Teatru Ludowego w Krakowie i  Teatru Polskiego w Bielsku Białej Wiktorią Węgrzyn.
W tym samym dniu gościliśmy jeszcze jedną gwiazdę, aktorkę teatralną i filmową  Barbarę Bursztynowicz, absolwentkę naszej szkoły. Spotkanie z panią Bursztynowicz uświetnił spektakl, monodram przygotowany przez nauczyciela Jacka Lisickiego pt” O nie !powiedziałem zbyt wiele…” a zagrany w brawurowy sposób przez ucznia liceum  Pawła Gabora.
14 marca nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie atrakcyjnych nagród.

Z całego serca dziękujemy Sponsorom za hojne wsparcie naszej inicjatywy:
Teatr Polski, Kino Helios, Rada Rodziców przy II Liceum Ogólnokształcącym
im. A. Asnyka, Restauracja Trattoria da Tadeusz, Instytut Pamięci Narodowej.
     
Zapraszamy  za rok do udziału w naszym konkursie.

Zdjęcia można obejrzeć na facebookowym profilu naszej szkoły.


16 września 2016 r. młodzież klas 2a i 3a pod opieką wychowawców uczestniczyła  w warsztatach teatralnych „Sztuka pisania sztuk”  w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Bielsku-Białej.
 
Spotkanie prowadził  pan  Artura Pałyga , autor dramatów „Żyd” , „Testament Teodora Sixta” , twórca scenariusza przedstawienia teatralnego opartego na motywach „Lalki” B. Prusa.
W czasie spotkania młodzież miała szansę stworzyć własne scenariusze do sztuk teatralnych pod kierunkiem Mistrza.***
W dniu 26.09 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Rajdzie Szkolnym.
Wszystkie klasy wraz z wychowawcami i opiekunami  przed południem spotkały się na Koziej Górce. W tym roku klasy 2d (wych. Renata Kudłacik) i 2b (wych. Witold Drwięga) organizowały otrzęsiny klas pierwszych. Było kilka konkurencji, w których przedstawiciele klas musieli wykonać zadania np. zaplatanie warkoczy, skakanie na skakance na czas, zgadywanie potraw  oraz kilka konkurencji sportowych.
 


Uc
zniowie odpowiadali również na pytania związane ze szkołą np. "wymień wszystkich nauczycieli uczących wychowania fizycznego", "podaj dokładny adres szkoły" itp.  Pogoda nas nie zawiodła, było pięknie i ciepło co wpłynęło również na naszą bardzo dobrą zabawę.


28.09 mieliśmy okazję gościć naszego absolwenta Alana Jakmana, studenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Alan oprócz tego, że był wyjątkowym uczniem naszego  liceum, biorąc udział w 15 konkursach w których zajmował   najwyższe noty to  jest człowiekiem z pasją. Pasją tą jest genealogia , którą Alan zajmuje się od lat. Jego praca w poszukiwaniu swoich przodków jest imponująca, drzewo genealogiczne sięga XVI wieku, prowadzi on również periodyk internetowy poświęcony genealogii  "More Maiorum".


Młodzież mogła dowiedzieć się jak zacząć poszukiwania historii swojej rodziny, z jakich stron
i portali korzystać i jakie problemy może napotkać w poszukiwaniu potrzebnych dokumentów. Mamy nadzieję ,że niektórzy z nas  zarażeni pasją historyczną odkryją przeszłość swoich przodków.

***Miło jest nam zawiadomić, że uczennica klasy 3 a, Agnieszka Matejko została laureatką XX Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej "Lipa" 2016 pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska Białej. GRATULUJEMY
 

6 września klasa 2a (humanistyczna) wzięła udział w Dyktandzie w ramach Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tekst dyktanda nie był trudny, ale tym razem nie udało nam się zająć pierwszego miejsca. Na osłodę pozostało nam zdjęcie z gościem  Festiwalu, aktorem Piotrem Szwedesem.***
"Jasna Góra jest przecież nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest Sanktuarium Narodu. Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć jak bije serce narodu w Sercu Matki. Bije zaś ono jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia".                                                                                 Jan Paweł II                                                                                                             

Naszą Tradycją jest, iż młodzież klas maturalnych na początku roku szkolnego udaje się z pielgrzymką na Jasną Górę. Matce Bożej Częstochowskiej pragnie zawierzyć ostatni rok nauki w Liceum oraz wszystkie problemy związane z trudami dojrzałego życia. Uczniowie w tym szczególnym miejscu modlą się, prosząc Ducha Świętego o dary: mądrości i rozumu oraz o Jego światło podczas egzaminów maturalnych i pomoc w rozeznawaniu i dokonywaniu ważnych wyborów życiowych.                                                                   

28.09.2016 roku klasy IIIc i IIId wraz z opiekunami:  nauczycielem religii p. Małgorzatą Klinot ,Ks. Januszem Kucielem - proboszczem parafii M.B. Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim  z-cą dyr. p. Moniką Biernat p. Mariuszem Szybiakiem  wyruszyły w taką właśnie pielgrzymkę, wcześniej przygotowując się do niej duchowo. Cały miesiąc wrzesień młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach katechetycznych opracowując liturgię mszy świętej, rozważania tajemnic różańcowych i drogi krzyżowej.  
******

***
W dniu 21 października w Społecznym Centrum Kultury Best odbył się finał XX Ogólnopolskiej i XXXIV Wojewódzki Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej "Lipa". Pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej, którego reprezentował Zbigniew Michniowski. Impreza rozpoczęła się od koncertu Czesława Mozila, następnie Janusz Kohut rozpoczął oficjalną część imprezy, grając Bogurodzicę. Nastepnie jurorzy Jan Piecheta i Juliusz Wątroba  wraz z pełnomocnikiem prezydenta Zbigniewem Michniowskim przystąpili do wręczania nagród setce finalistów. Nasza uczennica Agnieszka Matejko również otrzymała nagrodę za utwór "Inni choć bliscy" - opiekun Aleksandra Wareliś.
***

W dniu 26 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona. W tym wyjątkowym dniu klasy pierwsze złożyły uroczyste ślubowanie, a następnie pani Dyrektor przyjęła ich oficjalnie do grona asnyczan.

W dalszej części uroczystości uczniowie klas 2a i 2c wraz z wychowawcami p. Aleksandrą Wareliś oraz p. Marzeną  Śliwą zorganizowali quiz na temat biografii Adama Asnyka. Uczniowie klas pierwszych mogli zaprezentować swoją wiedzę oraz wygrać puchar, który wręczyła pani Dyrektor zwyciężcom (klasa 1c).W tym dniu również został zorganizowany Dzień Absolwenta. Tym razem klasy drugie miały możliwość poznania naszego absolwenta Adama Ajovića.
Od dnia 16.11.2016r. w holu naszej szkoły znajduje się wystawa pt. "Stalinizm na Górnym Śląsku".Wystawa ma tematyczny związek z rocznicą wydarzeń czerwca i października w Polsce i na Węgrzech w 1956 roku. Trwa ona do piątku 18 listopada 2016r.
28 listopada odbędzie się wykład dr Jarosław Neja z IPNu.Organizatorem wystawy jest pan mgr Janusz Kaps
***
Dnia 15 listopada pan Jacek Lisicki warz z uczniami klasy III a; Dominiką Bogusz, Faustyną Byrdy, Pawłem Gaborem i Dagmarą Świergot uczestniczyli w Dniu Seniora, który organizowany był przez Klub Best na Złotych Łanach. Nasi uczniowie śpiewali "dawne" piosenki o miłości.

 
***
Lekcja biologii  na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska
UŚ w Katowicach.


8 listopada 2016 dzięki uprzejmości  Laboratorium Mikroskopii Skaningowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska  prowadzonego przez dr Jagnę Karcz  klasa  pierwsza o profilu biologiczno-chemicznym  brała udział w lekcji biologii  z zastosowaniem najnowocześniejszych technik badawczych.  Uczniowie pod opieką mgr Marty Jurasz wpierw wysłuchali wykładu a następnie odbyła się część praktyczna pt. „Obraz przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego”.

W ramach zajęć odbyły się :

1. Wykład (część teoretyczna) – pokaz multimedialny  ; Współczesna mikroskopia elektronowa w naukach przyrodniczych (rys historyczny,• metody przygotowania preparatów, zasada działania skaningowego mikroskopu elektronowego, zastosowanie SEM w nauce i technologii)
2. Ćwiczenia (część praktyczna) – przygotowanie wybranych obiektów pochodzenia biologicznego i materiałowego do obserwacji w mikroskopie elektronowym skaningowym (wstępna obserwacja i selekcja materiału przy użyciu mikroskopu świetlnego)  zasady pracy w laboratorium mikroskopii skaningowej•  pokaz pracy mikroskopu elektronowego skaningowego•  analiza struktury oglądanych obiektów biologicznych w SEM•  wykonanie mikrofotografii w zapisie cyfrowym.
opiekun: mgr Marta Jurasz
>>galeria>>

***
Listopad w naszej szkole stał pod znakiem konkursów języka angielskiego.

7 listopada uczniowie wzięli udział w konkursie Discover Canada -uczniowe T. Bodek 2a, G.Wajda 3c i K. Machnik 3b otrzymali wystarczającą ilość punktów by przesłać ich prace do zakwalifikowania do II etapu. Gratulujemy!

14 listopada odbył się szkolny etap ogólnopolskiej olimpiady języka angielskiego. Uczeń Natan Jodkowski z kl. 3c otrzymał wystarczającą ilość punktów by przesłać jego prace do zakwalifikowania do II etapu.

Na 28 listopada zaplanowany został konkurs języka angielskiego we współpracy z LO im. S. Żeromskiego.

Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Zwycięzcom gratulujemy.
***

***

W dniu  28 listopada 2016 gościliśmy w naszym liceum Pana dr Jarosława Neję z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w Katowicach  który przybliżył  naszej młodzieży temat polskiego czerwca 1956 roku. Spotkanie to jest częścią upamiętnienia tych wydarzeń w naszej szkole.

***

***

***
W dniu 22 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z rzeźbiarką Lidią Sztwiertnią - absolwentką "Asnyka" w ramach projektu "Co nam w duszy gra".
Pani Lidia zaprezentowała nam swoje pasje muzyczne. Mieliśmy okazję posłuchać fragmenty naprawdę dobrej muzyki. Spotkanie było bardzo sympatyczne i przyniosło wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń.***
W dniu 7 grudnia w naszej szkole odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu "Co nam w duszy gra" . Tym razem młodzież,  nauczyciele oraz rodzice mogli zobaczyć twórczość naszej  uczennicy klasy trzeciej, Zuzy Szturc.


Zuza zaprezentowała fragmenty tekstów Gałczyńskiego, Agnieszki Osieckiej, Haliny Poświatowskiej, Juliana tuwima, Elizabeth Biskup (w tłumaczeniu Barańczaka), M. Świetlickiego, Barańczaka, Grochowiaka, Białoszewskiego, Stachury oraz fragmenty skeczy z Kabaretu Starszych Panów.
***

Przed każdymi świętami Bożego Narodzenia Wiedeń zamienia się w magiczną krainę światełek, drewnianych chatek, karuzeli jak z bajki. W powietrzu unosi się zapach wina i przypraw korzennych oraz świątecznych przysmaków. Słychać śmiech dzieci i dorosłych oraz pieśni adwentowe.


  

Tradycyjnie jak co roku młodzież naszego Liceum uczestniczyła w Wiedeńskim Jarmarku Bożonarodzeniowy na placu Rathausplatz , na dziedzińcu pałacu Schloss Schönbrunn oraz na placu Maria-Theresien-Platz.
Na 150 stoiskach w odświętnie przystrojonych, drewnianych chatkach można zakupić świąteczne wypieki i słodycze, ozdoby choinkowe, wyroby rękodzieła - z drewna i skóry, biżuterię oraz ceramikę artystyczną. Oprócz zakupów,  można posilić pieczonymi kasztanami, kartoflami a także innymi świątecznymi smakołykami. W  świątecznie udekorowanym parku, przy choince można posłuchać muzyki i pojeździć na łyżwach.

Oprócz atrakcji adwentowych mieliśmy możliwość zobaczenia najpiękniejszych zabytków wiedeńskich: Pałac Schonbrunn, Hofburg, Parlament, Bibliotekę Miejską, Operę, Katedrę Św. Szczepana i Ratusz . Odwiedziliśmy także przepiękne muzea z bogatymi zbiorami tj. Muzeum Historii Sztuki oraz Muzeum Historii Naturalnej .

***


***

>>regulamin konkursu>>

***
10 lutego  nasze uczennice  zdobyły awans do finału Licealiady Piłki Siatkowej wygrywając dwa mecze z ZS im. J. Tuwima 2:0 oraz z III LO im. S. Żeromskiego również 2:0.7 lutego w naszej szkole odbył się II etap Licealiady Piłki Siatkowej, niestety reprezentacja naszej szkoły (chłopcy) przegrali  z III LO im. Stefana Żeromskiego 0:2

W dniu 6 lutego grupa uczniów klasy 2c z panią Marzeną Śliwą uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez RESET – czyli  zrzeszonym kołem naukowym studentów Informatyki ATH w Bielsku-Białej. Zajęcia godzinne odbywały się tematycznie... <więcej>>
   
 

W dniu 3 lutego odbył się Bal, w którym udział brali  nasi uczniowie klas maturalnych z osobami towarzyszącymi oraz z zaproszonymi przez nich nauczycielami, którzy uczyli ich przez okres szkoły średniej. Oczywiście obowiązywały stroje wieczorowe.

Pierwszym tańcem jest rozpoczynającym Studniówkę był polonez, którego zatańczyli maturzyści z zaproszonymi osobami towarzyszącymi.
Młodzież świetnie się bawiła do białego rana
!

Studniówka 2017 


''Love and Marriage'' Franka Sinatry, ''Caro mio ben'' Giuseppe Giordaniego, ''Te creo'' Martiny Stoessel, ''Ai seu te pego'' Michaela Telo, ''Propuesta Indecente'' Romeo Santosa, ''Jealous" Labrintha - te i inne znane utwory muzyki rozrywkowej i operowej można było usłyszeć na żywo 15 lutego w auli naszej szkoły w ramach Konkursu Piosenki Obcojęzycznej. Uczniowie mieli za zadanie wykonać dwie wybrane przez siebie piosenki w języku angielskim oraz niemieckim, włoskim lub francuskim. Jury złożone z nauczycieli naszego liceum oceniło wrażenie artystyczne prezentowanych utworów, stopień trudności w opanowaniu techniki i umiejętności językowe. Po podliczeniu punktów 1 miejsce zdobyły Karina Bizoń, Anna Jaroszyńska i Elżbieta Jochacy z klasy 2d za wykonanie piosenek ''Stay'' Rihanny oraz ''Ai seu te pego'' Michaela Telo. 2 miejsce przypadło Damianowi Wadasowi z klasy 1a za utwory ''Love and Marriage'' Franka Sinatry i ''Caro mio ben'' Giuseppe Giordaniego. 3 miejsce zdobyła Klaudia Radej, uczennica klasy 2a za utwór ''Lost on you'' LP. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu talentów muzycznych i językowych.
***
 W naszej szkole został zorganizowany Dzień Kobiet . Eleganccy panowie, z samego rana przywitali  nasze panie w drzwiach wręczając kwiaty i życząc miłego i pięknego dnia :)
Szkoła również na ten dzień została specjalnie udekorowana - pojawiło się wiele kolorowych balonów, które wisiały na barierkach oraz na ścianach. W imieniu wszystkich kobiet Asnyka serdecznie dziękujemy wszystkim mężczyznom !
***
Wymiana polsko- włoska

W ramach  współpracy międzynarodowej zawartej pomiędzy II LO im.A.Asnyka  w Bielsku-Białej a ISTITUTO DI ISTRUZIONE SUPERIORE "BLAISE PASCAL" we Włoszech, w dniach 8-13 marca 2017r. szkołę odwiedziła młodzież z liceum  Liceo scientifico e classico "Blaise Pascal" z Pomezii (prow. Rzymu).

Asnyczanie z entuzjazmem przyjęli włoskich uczniów, którzy na okres pobytu gościły polskie rodziny.

Program wizyty, który poza udziałem w zajęciach lekcyjnych  obejmował wycieczki do Muzeum Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, Kopalni Soli Wieliczka, Krakowa, Muzeum Auschwitz-Birkenau, był dla gości wspaniałą lekcją kultury, sztuki i historii Polski.

Podczas wspólnego biesiadowania w Karczmie Straconka, goście mieli okazję spróbować regionalnych potraw kuchni polskiej.

Wizyta polskiej młodzieży w Rzymie planowana jest na wrzesień br.  >>strona 2>>