Menu
Rok szkolny 2017/2018
Sport w Asnyku
Rok szkolny-poprzednie lata
Pola Nadziei
Elektroniczny dziennik
Oferty parcy sezonowej
Wspieramy akcje charytatywne
Kurs pierwszej pomocy
Akademia Językowa BOSTON
Reforma Oświaty
Erasmus + oraz wymiana
diagnozy edukacyjne


Poleć nas!
Możecie Państwo polecić naszą stronę swoim znajomym. Wystarczy wpisać poniżej ich adres email.

1 września 2014 roku uczniowie naszego liceum rozpoczęli kolejny rok szkolny. Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą odbyło się w auli. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2014/2015 oprócz uczniów klas II i III, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również uczniowie klas I oraz rodzice. 

Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy 3c.  Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły - Barbara Drwal, która powitała wszystkich serdecznie i poświęciła dużo uwagi klasom pierwszym. Pani dyrektor życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.


W tym roku akademię zorganizowali uczniowie klas II i III pod czujnym okiem pani prof. I.Giżyckiej,M.Klinot i głównego reżysera J. Lisickiego.  Jak co roku uczniowie pięknie śpiewali pieśni i przypomnieli nam o ważnej rocznicy - 1.09.1939r dniu, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa.

W ten oto sposób 1 września uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej uroczyście pożegnali wakacje, a powitali nowy rok szkolny 2014/2015. Jest to kolejny rok dający szansę na rozwijanie własnych zainteresowań, zdobywanie nowej wiedzy, doświadczeń, pozwalający również na kontynuację dotychczasowych zadań.

***

3 i 4 października odbyła się zbiórka żywności zainicjowana przez profesor Beatę Wróbel. Zbiórka została zorganizowana we współpracy z Śląskim Bankiem Żywności. W jej przebieg zaangażowały się uczennice naszej szkoły. Do akcji włączyli się również nauczyciele. Nadzór z ramienia Banku Żywności sprawował pan Piotr Lorańczyk. Udało się zebrać naprawdę dużą liczbę produktów spożywczych, które przynajmniej w okresie świątecznym zaspokoją potrzeby najuboższych dzieci z okolic osiedla Złote Łany.W kolejnych dniach października 2014r. 27 uczniów Gimnazjum nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego im. A.Asnyka po raz kolejny wzięło udział w organizowanej przez Fundację Aktywności Społecznej Złote Łany oraz Śląski Bank Żywności zbiórce żywności w ramach ogólnopolskiej  akcji Podziel się posiłkiem. W supermarkecie TESCO nasi wolontariusze zbierali produkty spożywcze  przeznaczone dla ubogich i wielodzietnych rodzin z osiedla Złote Łany. W trzech bielskich  sklepach, w których akcja była prowadzona, zebrano łącznie 2415 kg artykułów spożywczych.

Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę, a także wszystkim darczyńcom, serdecznie dziękujemy.

  

 W październiku odbyły się otrzęsiny klas pierwszych, przygotowane przez klasy drugie i ich wychowawców. Impreza składała się z 2 części: pierwsza poświęcona była patronowi szkoły Adamowi Asnykowi i utrzymana była w poważnym tonie. A druga to szalone zabawy i konkurencje w których pierwszoklasiści sprawdzali swoje zdolności i wytrzymałość.

***

7 października klasa 2d była na pokazach kriogenicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim - w ramach wycieczki naukowej z chemii; była także w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie, w którym uczestniczyła w różnych doświadczeniach fizyko-chemiczno-geograficznych;opiekunem była mgr Joanna Majcherczyk - nauczyciel chemii***

W dniu 30 października 2014 roku zorganizowaliśmy w naszej szkole obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji zorganizowaliśmy seminarium na którym, zaproszeni wykładowcy przybliżyli młodzieży tematykę związaną z wyżej wymienioną rocznicą. Na początku nauczyciel historii Pan Stanisław Grzybowski przedstawił najważniejsze fakty związane z Powstaniem, Po nim wystąpił pracownik naukowy IPNu Pan  Tomasz Gonet, który przedstawił genezę  i konsekwencje Powstania. Pan Stanisław Janicki przybliżył nam po raz  kolejny losy gwiazd kina przedwojennego, tym razem podczas II wojny światowej. Nauczyciel historii Pan Janusz Kaps przedstawił jak Powstanie Warszawskie było przestawiane w polskiej kinematografii od 1946 roku do czasów współczesnych.  Kulminacyjnym punktem programu było widowisko artystyczne młodzieży  pod kierunkiem Pana Jacka Lisickiego pt: „Litania piwnic” oparte na twórczości Anny Świrszczyńskiej. Seminarium uświetniła wystawa przygotowana przez uczniów Janusza Kapsa poświęcona mało znanym i najciekawszym faktom związanym z Powstaniem Warszawskim.

 

 ***


Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w całym kraju obchodzone są uroczystości upamiętniające to jakże ważną dla nas Polaków datę. Nie inaczej było w naszej szkole, w której uczniowie przygotowali z tej okazji specjalny apel rozpoczynający się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły oraz zaśpiewania hymnu narodowego. Katarzyna Janeczek oraz Kamil Nikiel - uczniowie reprezentujący SU złożyli wieniec oraz zapalili znicz. 

Uczniowie wraz z nauczycielami podczas uroczystego apelu 7 listopada (tj. piątek) zaprezentowali wydarzenia historyczne, które przyczyniły się do zmian w naszym kraju. Przybliżono przebieg I Wojny Światowej oraz przypomniano jak Polacy walczyli o ojczyznę.

***

Paulina Skwarło z kl 2b została zakwalifikowana do półfinału konkursu ogólnopolskiego Discover Canada 2015 . Jest to konkurs języka angielskiego i  wiedzy o Kanadzie organizowany przez I LO w ZSO w Żorach oraz Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego. Uczennicę przygotowywała p. mgr Iwona Giżycka-Moerlli.

więcej na stroniehttp://www.mt-oka.pl/

gratulujemy!!!

***

W październiku i listopadzie odbył się w naszej szkole konkurs na najciekawszy plakat zachęcający do aktywnego uczenia się języka włoskiego.
Wszystkie zgłoszone prace były ciekawe i kolorowe; zamieszczone na nich hasła bardzo wesołe i niejednokrotnie rymowane.


Gratuluję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!
A nagrody otrzymali:

Alicja Bielecka, Gabriela Mandau – kl. 1d LO – I miejsce
Julia Żukiewicz kl. 1 d LO – II miejsce
Weronika Sobko kl. 1 a GIM – III miejsce.


***
W dniu 9 stycznia odbyła się Studniówka 2015, na której tegoroczni maturzyści szaleli na parkiecie tańcząc Poloneza, Makarenę czy Lambadę. Tradycyjnie bal otworzyła Pani Dyrektor Barbara Drwal, życząc młodzieży udanej zabawy !
A my prezentujemy Państwu galerię zdjęć !
Hej, za rok matura,
Za pół roku,
Już niedługo, coraz bliżej,
Za pół roku.../font>

***

Szkoła to nie tylko nauka. Warto wspomnieć,że uczniowie naszej szkoły z inicjatywy mgr Filuś i Majcherczyk odwiedzają Hospicjum przy ulicy Armii Krajowej. 1- 8 października przeprowadziliśmy zbiórkę artyk. higienicznych i żywnościowych dla bezdomnych w Bielsku -B. Zebraliśmy wiele przydatnych rzeczy, wliczając w to: namiot, apteczki,
bandaże, koce, konserwy itp.

21 Listopada odbyła się Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
Do drugiego etapu przeszła Anna Podleśna z 2d. Dnia 18 grudnia uczennica
przystąpiła do tego etapu –  otrzymała dyplom i upominek.

W każdy ostatni czwartek miesiąca zbieramy makulaturę w  ramach akcji "Przywróćmy dzieciom uśmiech" organizowaną przez Fundację Przyjazny Świat Dziecka. Zebraliśmy do tej pory 330 kg.

W ramach wolontariatu odbyły się 3 zbiórki żywności we współpracy  ze Śląskim Bankiem Żywności, które koordynowała mgr Magdalena Stajewska. Zbiórki odbywały się w październiku i listopadzie w sklepach Tesco i Euro.


Inni nauczyciele również organizowali różne akcje:

Zbiórka zakrętek - Marzena Śliwa i Joanna Majcherczyk
Akcja samorządu Góra grosza - Robert Michalski, Listopad
Akcja samorządu Złotówka na pomoc dzieciom z domu dziecka
Zbiórka artykułów papierniczych i art. dla schroniska dla psów - Marzena Śliwa i J. Majcherczyk
Akcja Pola nadziei Małgorzata Filuś i Joanna Majcherczyk

 Wzięło w nich udział wielu uczniów i nauczycieli, za co w imieniu potrzebujących, dziękujemy.

***

„Kiedy o wojnie mówią kobiety, nie ma albo prawie nie ma tego, o czym zwykle czytamy i słuchamy: jak jedni ludzie po bohatersku zabijali innych i zwyciężyli. Albo przegrali. Jaki mieli sprzęt, jakich generałów. Kobiety opowiadają inaczej i o czym innym. „Kobieca” wojna ma swoje własne barwy, zapachy, własne oświetlenie i przestrzeń uczuć. Własne słowa. Nie ma tam bohaterów i niesamowitych wyczynów, są po prostu ludzie, zajęci swoimi ludzkimi-nieludzkimi sprawami. I cierpią tam nie tylko ludzie, ale także ziemia, ptaki, drzewa. Wszyscy, którzy żyją razem z nami na tym świecie”.
Ten piękny fragment pasjonującej i wstrząsającej  książki białoruskiej reporterki, Swietłany Aleksijewicz – „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” stał się dla nas tegoroczną wielką inspiracją. W tym roku   nasze liceum  po raz trzeci zorganizowało konkurs „Zwyczajne i nadzwyczajne kobiety   w historii XX wiecznej Polski”.  Swoją uwagę skierowaliśmy w stronę -kobiet wojny.

Pierwszy dzień imprezy  3 marca rozpoczął się od eliminacji konkursu recytatorskiego. Jurorami w tej kategorii były Panie Profesor: Ewa Potoczny i  Aleksandra Wareliś. Najlepszym w tej kategorii okazał się Kamil Miszta z Gimnazjum nr 11.
Następnie przystąpiliśmy do eliminacji do konkursu multimedialnego. Zadaniem uczestników  było nie tylko przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat wybranej bohaterki II wojny światowej, ale także opatrzenie jej autorskim komentarzem.  Nad przebiegiem tej części czuwało Jury, w którym zasiadali:  Pan Piotr Kasela – przedstawiciel Kina Helios, specjalista ds. kontaktów z klientami, a także Pani profesor Marzena Śliwa.
Na wyjątkową uwagę zasłużyła prezentacja na temat Ireny Sendlerowej, którą przygotowała Zofia Pietrzykowska z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, praca ta zajęła pierwsze miejsce.
Pierwszy dzień imprezy   zakończyły eliminacje konkursu wokalnego,  w którym wzięło udział aż 26 uczestników.  Artyści prezentowali polskie piosenki wojskowe.  Jury miało trudny  wybór , ponieważ poziom   wykonań był bardzo wysoki, czego wynikiem było przyznanie oprócz trzech miejsc, aż sześciu wyróżnień. Najlepszym w tej kategorii był  Łukasz Krzymiński  z I liceum Ogólnokształcącego  im. Mikołaja  Kopernika, który                 wykonał utwór „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”.
W ramach projektu młodzież brała udział również w konkursie literackim i plastycznym. W konkursie literackim mistrzem okazała się uczennica Patrycja Cieślak  reprezentująca   Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach.
Rysunki uczestników  konkursu plastycznego można było oglądać w holu szkoły. Specjalną nagrodę ufundowała dla laureata pierwszego miejsca  Akademia Językowa Boston, a był to voucher umożliwiający przystąpienie do egzaminu językowego i uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Pierwszą nagrodę otrzymał  Michał Ślusarczyk z Gimnazjum nr 14.
W dniu 4 marca mieliśmy przyjemność  gościć w naszej szkole ludzi nauki. Swoją obecnością zaszczycił nas   Pan prof. Marek Bernacki , dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH, który przybliżył nam postać  i twórczość Anny Świrszczyńskiej. Drugą prelegentką była Pani dr Angelika Matuszek, pracownik naukowy Wydziału Humanistyczno-Społecznego,  która bardzo interesująco zaprezentowała temat:  „  Obraz kobiety w poezji”.
W tym dniu równie ważnym wydarzeniem było otwarcie wystawy wyjątkowych obrazów  Pani Ewy Woźniak Kanik. Warto wspomnieć ,że Pani Ewa jest absolwentką naszego liceum, a także mamą  Gustawa-ucznia klasy 1c naszego liceum.
  Dzień 5 marca również upłynął  pod znakiem spotkań z wyjątkowymi osobami.
Naszymi gośćmi były trzy urocze panie: Pani ppor Anita Skowron z 18 Batalionu Powietrzno-Desantowego w Bielsku-Białej, Pani Nadkomisarz Elwira Jurasz, rzecznik   Komendy Miejskiej Policji Bielsku-Białej, a także Pani kpt Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej.
Panie  przybliżyły nam  różne aspekty  pracy w służbach mundurowych, a także podzieliły się swoimi osobistymi doświadczeniami  swojej ciekawej jak i trudnej pracy zawodowej.
Ostatni dzień naszego konkursu i seminarium 6 marca rozpoczął się spektaklem  przygotowanym przez uczniów pod kierunkiem Pana profesora Jacka Lisickiego „ Gdzie są kwiaty z tamtych lat...”
Kluczowym punktem dnia było oczywiście rozdanie cennych nagród uczestnikom wszystkich kategorii konkursowych. Przy tej okazji chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym sponsorom i darczyńcom, którzy postanowili wesprzeć naszą inicjatywę, dziękujemy więc za ufundowanie nagród :

Akademii Językowej  Boston w Bielsku Białej
Radzie Rodziców przy II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka
Teatrowi Polskiemu w Bielsku Białej
Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
Spółce Helios S.A.

W dniach 5-7 marca w naszej szkole odbyła się trzydniowa impreza "Kobiety zwyczajne - nadzwyczajne" W jej ramach miały miejsce następujące wydarzenia:

We wtorek tj. 3 marca odbyły się eliminacje konkursowe, a w tym roku szkolnym zaplanowaliśmy konkurs recytatorski,literacki, multimedialny, wokalny oraz plastyczny.

Oto wyniki konkursów: 


Konkurs recytatorski

 

I miejsce Kamila Miszta z Gimnazjum nr 11

II miejsce Aleksandra Szcząchor zI Liceum im. M. Kopernika

III miejsce Dagmara Siwałkowska z Bielskiej Szkoły Rzemiosł 

Wyróżnienie 

Dominika Szpaczek Ze Zespołu Szkół Zgromadzenia Córek Bożej Miłości

    

Konkurs multimedialny

„Kobieta w czasie II wojny światowej”

Miejsce I Zofia Pietrzykowska  Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, „Wspomnienia zwykłej niezwykłej Ireny Sendlerowej.

Miejsce II Małgorzata Meisner I Liceum im. M. Kopernika „Waleria Śłósarczyk, kobieta, przyjaciel, cudowna babcia”.

Miejsce III Adrianna Rudzińska „Krystyna Skarbek jako kobieta szpieg”

Konkurs literacki

Miejsce 1 Patrycja Cieślak Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach

Miejsce 2 Dominika Rajewska  VI LO  im. A. Krajowej w Bielsku Białej

Miejsce  3 Agnieszka Bogacz Zespół Szkół  Ogrodniczych w Bielsku-Białej

 


Konkurs wokalny 

„Wojenko wojenko cóżeś ty za Pani”

I miejsce Łukasz Krzymiński I liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, utwór „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”

II miejsce Aleksandra Kasperek Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej, utwór „Łza”

III miejsce Monika Komędera, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej, „Miasto”

Wyróżnienie

Kornelia Szczypka- Zespół Szkół w Ligocie

Agnieszka Bąk- Gimnazjum w Mazańcowicach

Paweł Gabor –II Liceum Ogólnokształcące im. A. Asnyka

Aleksandra Nykiel- Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej

Magdalena Jamka -Zespół Szkół Zgromadzenia Córek Bożej Miłości

Damian Wadas –Gimnazjum im Jana Pawła II w Pisarzowicach

   

Konkurs plastyczny

I miejsce Michał Ślusarczyk Gimnazjum nr 14

II miejsce Kamila Bakalarska Gimnazjum nr 11

III miejsce Gabriela Handzlik Gimnazjum nr 14

 

Wyróżnienie

Barbara Raubo  VI Liceum im. Armii Krajowej

 Angelika Gajda VI Liceum im. Armii Krajowej


Zapraszamy do galerii zdjęć

<<galeria>>


Środa 4 marca 2015r.

Spotkanie z dr Panią Angeliką Matuszek-pracownikiem naukowym ATH. „Obraz kobiety w poezji” .
Czwartek 5 marca 2015r.

Spotkanie z Panem prof. Markiem Bernackim-pracownikiem naukowym i dziekanem Wydziału Humanistyczno- Społecznego ATH
wykład pt.: "Anna Świrszczyńska -poetka niezwykła".


Spotkanie z panią Ewą Woźniak - Kanik


<<galeria>>

Czwartek 5 marca 2015r.

Spotkanie z Panią ppor. Anitą  Skowron –żołnierzem  z 18 Batalionu Powietrzno- Desantowego w Bielsku Białej oraz z z Panią  Elwirą Jurasz-nadkomisarzem Komendy Miejskiej Policji  w Bielsku Białej i z Panią kpt. Patrycją Pokrzywą rzeczniczką  Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
<<galeria>>

Piątek 6 marca 2015r.

Uroczyste rozdanie nagród.
Spektakl Jacka Lisickiego  „Gdzie są kwiaty z tamtych lat? "

 


<galeria>

<galeria>

PURIM”

15 marca czyli czternastego dnia miesiąca ADAR, obchodziliśmy wesołe święto PURIM.

Z tej okazji młodzież naszej szkoły wspólnie z uczniami VIII LO im. Hanny Chrzanowskiej przygotowała spektakl „ 12 twarzy Estery”.


Pokazaliśmy w nim w sposób humorystyczny bohaterkę Księgi Estery – królową Persji, która uratowała od zagłady Żydów.

W programie wykorzystano piosenki i skecze autorskie poetów, pisarz i kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia.

Honorowymi gośćmi byli dyrektor  MZO pan Jan Solich, dyrektor naszej szkoły pani  Barbara Drwal oraz dyrektor VIII LO pani Ewa Gawęda oraz młodzież obu szkół.

Zabawę zakończyliśmy ciasteczkami Estery i uszami Hamana. Młodzież otrzymała prezenty od przewodniczą ej Gminy Żydowskiej Wyznaniowej  pani Doroty Wiewióry.

Zdjęcia robił uczeń naszego liceum Dawid Kiszka.
Dnia 16 maja 2015 roku klasa IC wraz z opiekunem  Sylwią Brylską Tracz  uczestniczyła w wykładach naukowych i pokazach doświadczeń fizycznych na dwóch uczelniach: Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki i Uniwersytecie Jagiellońskim wydział Chemii.

Wyjazd stał się dla młodzieży również okazją do zobaczenia zabytkowego Pałacu Królewskiego w Łobzowie (XIV w. ),   w którym mieści się Instytut Fizyki Politechniki Krakowskiej.Wykład rozpoczął dr Andrzej Osak od przedstawienia krótkiej historii wydziału i prezentacji dotyczącej możliwości studiowania na nim. Był on też sposobnością do powtórzenia i usystematyzowania wiedzy zdobytej na lekcjach fizyki w szkole. Wszystkie teoretyczne zagadnienia zostały przez prowadzącego zobrazowane bardzo ciekawymi pokazami. Dr A. Osak i inż. J. Szlachta przygotowali zestaw kilkunastu ciekawych doświadczeń fizycznych związanych z zasadami dynamiki Newtona, zasadą zachowania pędu, momentu pędu, prawem Archimedesa, a także z zagadnieniami związanymi z bryłą sztywną. Każdego z uczestników zaciekawiło inne doświadczenie.

W kolejnym etapie naszej wycieczki uczestniczyliśmy mieliśmy możliwość uczestniczyć w pokazach chemicznych pt„ Spotkanie z ciekawą chemią” na Uniwersytecie Jagiellońskim w Zakładzie Dydaktyki Chemii UJ.W ramach tego spotkania zostały przedstawione oraz omówione ciekawe doświadczenia chemiczne oraz przedstawiony zarys historii chemii. Celem spotkań jest zaciekawienie uczniów przedmiotem oraz rozszerzenie wiedzy o przebiegu reakcji chemicznych. Wykaz doświadczeń prezentowanych na pokazie: otrzymywanie złota i srebra, otrzymywanie piany, wulkan chemiczny, znicz olimpijski, ognie Bengalskie, węże faraona ,rozkład nadtlenku wodoru, utlenianie żelaza (Żelazo piroforyczne), spalanie waty i bawełny strzelniczej (armata z probówki) ,utlenianie węgla (ryczący niedźwiedź) samozapłon gliceryny  , burza w probówce i inne.

Wycieczka naukowa do Krakowa przyniosła wiele korzyści, mieliśmy okazję do analizy zadań z wykładowcą, a doświadczenia fizyczne i chemiczne na długo zapadną w pamięć i pozwolą przypomnieć sobie i usystematyzować wiadomości  poznane na zajęciach.

***
W dniu 24 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas trzecich. W tym roku akademię pt" Czas na bal..."przygotowali pani mgr Ewa Potoczny oraz pan mgr Jacek Lisicki . Uczniowie klas pierwszych i drugich śpiewali piosenki Maryli Rodowicz (tekst Agnieszka Osiecka). Pani Dyrektor powitała zaproszonych gości oraz wręczyła nagrody książkowe za wzorowe zachowanie oraz bardzo dobre wyniki w nauce. Najlepsi sportowcy otrzymali statuetki z podziękowaniem za godne reprezentowanie szkoły na zawodach sportowych. Pod koniec uroczystości absolwenci otrzymali od wychowawców świadectwa ukończenia szkoły.